TIP: Poznáváme Francii – plán cesty

Chcete prožít úžasnou dovolenou a uvidět přitom krásná místa? Vycestujte na 10 dní obytným vozem do Francie! Poznejte Paříž, Lyon, francouzskou riviéru, pláž Saint Tropez, památky a další krásná místa této země!

Zde je  plán cesty:

cr-nemecko-francie-italie-cr

Důležité informace pro cestování karavanem

Category : Plánování cesty · No Comments · by Úno 23rd, 2015

Pokud se v nejbližší době chystáte na dovolenou s karavanem, máme pro vás několik užitečných odkazů. Nejprve si samozřejmě musíte vybrat zemi, kterou chcete poznat. V tom vám pomohou například internetové stránky http://www.cestujeme-evropou.cz/. Jakmile si vyberete místo nebo místa, která vás zajímají, zaměřte se na přepravu. Pokud karavan nemáte, nemusíte si ho hned kupovat. My vám ho rádi půjčíme. Takové řešení má hned několik výhod. Nemusíte například řešit jeho celoroční parkování nebo údržbu.

Pokud chcete s karavanem cestovat přes moře, je dobré zarezervovat si včas lodní lístek. Pomůže vám v tom web největší světové online distribuce trajektů http://www.aferry.cz/.

Důležité je také to, abyste měli v pořádku pasy, pojištění, popřípadě víza. Jaké dokumenty budete právě do vámi zvolené země potřebovat, zjistíte na internetové stránce http://europa.eu/eu-life/travel-tourism/index_cs.htm.

A od věci určitě není, zjistit si před cestou, jaké kempy jsou pro karavanisty ve vámi vybrané zemi k dispozici. Přehled evropských kempů najdete na webu http://www.eurocampings.co.uk/.

Mobilní aplikace pro cestovatele

Cestování karavanem po Evropě vám usnadní Google mapy Google Play nebo AppStore. Pomohou vám, abyste se dostali do svého vytouženého cíle. Nejenže vám ukáží správný směr, ale i aktuální dopravní situaci.

Hodit se vám bude také aplikace Yelp, která je dostupná ve více než dvaceti zemích. Informuje vás o službách, které daný region nabízí. Najdete díky ní například restauraci nebo lékaře.

I když si s sebou na cesty karavanem vezmete knižního průvodce, stáhněte si do mobilu aplikaci TripAdvisorOffline City Guides. Ta vás provede desítkami evropských metropolí.

Sociální sítě pro cestovatele

S karavanem nemusíte cestovat pouze do zahraničí. Dům na kolách vám poskytne nezapomenutelnou dovolenou také v Česku. Pokud hledáte sociální sítě, na kterých byste rádi zjistili více o místech, která jste si pro odpočinek vybrali, navštivte internetové stránky agentury Czech Tourism. Najdete tam přehled všech dostupných sociálních sítí v Česku, které vám nabídnou ty nejzajímavější místa a akce u nás.

Cestovatelské portály

Před každou delší cestou je dobré si zjistit něco o zemi, kam se chystáte. Zvláště pokud tam jedete poprvé. Pomohou vám k tomu cestovatelské portály. Jedním z nich je například web www.ocestovani.cz. Na své si tam přijdou jak vášniví, tak příležitostní cestovatelé. Portál vám nabízí informace ze všech koutů světa, a to jak geografické, tak i osobní zkušenosti jiných cestovatelů nebo fotoreportáže.

Přes deset let už fungují také internetové stránky www.cestovatel.cz. Kromě zahraničních cestopisů tam najdete i tipy na výlety po Česku. Součástí stránek jsou i blogy, díky kterým můžete i vy sami poskytnout ostatním své zkušenosti a rady.

Pokud vyrážíte na dovolenou karavanem i s dětmi, pak je pro vás jako stvořený web http://www.rodinnevylety.cz. Nejenže tam najdete mapu s tipy, kam se na výlet vydat včetně fotografií, ale poradí vám i jaké hry na výletě nejen pro děti vymyslet.

Bezplatná parkovací místa

Pokud nevíte, kde na vašich cestách obytný vůz – například při prohlídce památek – odstavit, zeptejte se zkušených karavanistů. Poradí vám na internetové stránce www.caravan24.cz. Dozvíte se například, kde nemusíte za stání platit ani korunu.

Cestovní pojištění

Pojištění je pro vaše cestování naprosto nezbytné. Na dovolenou se bez něj raději nevydávejte, obzvláště do zahraničí. Vaše vysněná cesta by se vám totiž mohla prodražit.

Na trhu je v dnešní době řada nabídek, stačí si jen vybrat tu, která vám bude maximálně vyhovovat. Základní balíčky většinou zahrnují pojištění léčebných výloh a pojištění odpovědnosti za škodu. Pokud si připlatíte, budete mít v pojistce zahrnuto třeba i úrazové pojištění nebo pojištění osobních věcí. Připlatit si však můžete i pojištění pro případ hospitalizace.

Před cestou si zkontrolujte také to, zda máte zaplacené povinné ručení či havarijní pojištění vozu.

Poplatky na dálnicích a komunikacích

Při svých cestách nezapomeňte ani na všechny poplatky spojení s jízdou po dálnicích a silnicích. Dálniční známku budete potřebovat při cestě Rakouskem, Maďarskem, Slovinskem či Chorvatskem. Jejich ceny jsou různé. Například za desetidenní známku v Rakousku zaplatíte asi dvě stě korun, čtyřdenní maďarský poplatek vyjde na zhruba 150 korun a ve Slovinsku za týdenní dálniční známku dáte asi 370 korun. V Chorvatsku se pak platí za jednotlivé dálniční úseky. Ceny se pohybují od 80 až do více než 500 korun. Jako například na trase Záhřeb – Split, která je dlouhá přes 400 kilometrů a vyjde vás na zhruba 520 korun.

maxcaravan-blog-banner

Co si vzít s sebou a na co nezapomenout při cestování karavanem?

Category : Plánování cesty · No Comments · by Úno 23rd, 2015

Základem je samozřejmě karavan. Pokud nemáte peníze na jeho koupi, nemusíte věšet hlavu. Stačí si ho půjčit a pak už se jen začít těšit na cestu. K nejdůležitějším věcem, které byste si měli připravit před dovolenou, jsou doklady. Potřeba je občanský průkaz, kartička zdravotní pojišťovny a řidičský průkaz. Pokud se chystáte do zahraničí, nezapomeňte na cestovní pas a případně i vízum. V pořádku musíte mít i všechny doklady od vozu, tedy zelenou kartu, technický průkaz a dálniční známku. Připravte si také platební kartu a dostatek hotovosti.

Potřeba je nádobí do kuchyně a potraviny, stolek s židličkami, koště nebo smetáček s lopatkou, vysavač, odpadkový koš, baterka, šňůra na prádlo s kolíčky, hygienické potřeby a dostatek oblečení.

Podcenit byste neměli ani lékárničku. V její výbavě by neměly chybět alespoň základní věci, jako náplasti, dezinfekce, ibuprofen, acylpirin, krém na popáleniny, sprej proti hmyzu a pokud s vámi cestují děti, tak léky pro ně určené.

Na svých cestách se v dnešní době neobejdete bez mobilního telefonu a nabíječky. Nezapomeňte si před cestou do zahraničí aktivovat rooming.

Očkování

Zjistěte si například, kdy naposledy jste byli očkovaní proti tetanu. U dospělých je účinné 15 až 20 let, u lidí nad 60 pak 10 let. Vhodnou volbou pro dospělé je přeočkování kombinovanou vakcínou, která působí nejen proti tetanu, ale i proti záškrtu a černému kašli. Lidem, kteří budou tábořit ve volné přírodě (v Polsku, Rusku, Řecku, Rumunsku a dalších), doporučují hygienici očkování proti vzteklině. V řadě evropských zemí se ve větší míře vyskytují také spalničky, proto byste si měli ověřit, zda jste byli proti této nemoci očkováni. Stejně jako v Česku, tak i při cestách za hranice, je dobré očkovat se proti klíšťové encefalitidě. A to, pokud se chystáte do střední a východní Evropy, tedy například do Chorvatska, Slovinska, Německa, Švýcarska či Skandinávie. Lékaři doporučují očkovat se před dovolenými také proti žloutence. Již mnoho let je na trhu k dispozici kombinovaná vakcína proti žloutence A i B.

Pojištění

Pojištění je pro vaše cestování naprosto nezbytné. Do zahraničí se bez něj raději ani nevydávejte. Na trhu je v dnešní době řada nabídek, stačí si jen vybrat tu, která vám bude maximálně vyhovovat. Základní balíčky většinou zahrnují pojištění léčebných výloh a pojištění odpovědnosti za škodu. Pokud si připlatíte, budete mít v pojistce zahrnuto například i úrazové pojištění nebo pojištění osobních věcí. Připlatit si však můžete i pojištění pro případ hospitalizace.

Před cestou si samozřejmě zkontrolujte i to, zda máte zaplacené také povinné ručení či havarijní pojištění vozu.

Tipy

Na cestu karavanemsi s sebou vezměte také věci, které vám zpříjemní volné chvilky. Zabalit si můžete například badminton, pétanque nebo míč na volejbal či fotbal. Aby vás nezaskočilo špatné počasí, mějte s sebou také počítač, televizi a rádio. Na škodu nejsou ani společenské hry, jako třeba karty, Člověče nezlob se, Aktivity nebo křížovky. Na cesty nevyrážejte ani bez oblíbených knih a časopisů. Abyste si příjemné chvilky mohli zdokumentovat, nenechte doma ani fotoaparát či kameru. I k nim však budete potřebovat nabíječky a baterie. Pro děti pak doma nenechte hračky a jejich oblíbené hry.

Plánujeme dovolenou karavanem

Category : Plánování cesty · No Comments · by Úno 23rd, 2015

Naplánovat si trasu před odjezdem na dovolenou karavanem je velmi důležité. Pomohou vám v tom nejen internetové stránky jednotlivých cestovatelů, ale i plánovače tras. Stačí kliknout na https://www.google.cz/maps/@49.4044139,15.5806191,12z a zadat souřadnice jednotlivých míst, které chcete navštívit. Dobře si pak prostudujte, jaké je v dané lokalitě zázemí pro karavanisty, zabalte si vše potřebné a vyrazte. I přestože máte k dispozici GPS systém, určitě si s sebou vezměte také autoatlas a průvodce po místech, kam se chystáte.

Nejlepší destinace v Evropě

K oblíbeným místům cestovatelů v Evropě patří Chorvatsko, Řecko, Maďarsko, Rakousko, Itálie nebo Německo. Pokud byste se rádi vydali hned na několik míst najednou, udělejte si zajímavý okruh po posledních třech zmíněných zemí. Navštívíte nádherná historická města, jako je Salzburg, Verona, nebo Benátky. Ochuzení nebudete ani o přírodní bohatství. Navštívíte totiž jedno z nejkrásnějších jezer Rakouska Zell-am-See. Celková délka trasy (začátek i konec v Praze) je 4260 kilometrů a odhadované náklady na pohonné hmoty jsou okolo 17 000 korun. Cesta by vám měla zabrat deset až dvanáct dní.

Pokud byste rádi vycestovali do Chorvatska, dejte si pozor na to, kde s autem zastavíte. Karavany mohou totiž stát pouze na vyznačených místech. Jeden takový kemp najdete například na riviéře Paklenica. V jejím centru je letovisko Seline, kde je oblíbený autokemp Pisak. Na dosah ruky pak budete mít Národní park Velká Paklenica a Národní park Malá Paklenica.

Ideálním místem pro cesty karavanem je také Korsika. Ostrov, který se nachází 73 kilometrů od Itálie a 170 kilometrů od Francie, je mezi cestovatele velmi oblíbený.

Korsika má hustou síť silnic, které mají především horský charakter. Na ostrov by se měl proto vydat pouze zkušený řidič. Stojí to ovšem za to. Na přírodní bohatství, které Korsika nabízí – hory a moře, určitě nezapomenete.

Cesta karavanem přes moře

Pokud se chcete s karavanem – který si nemusíte kupovat, stačí si ho jen vypůjčit – vypravit přes moře, nezapomeňte si včas zarezervovat trajekt. Kromě Korsiky ho budete potřebovat například také do Anglie, Irska, Skotska nebo třeba do Severských zemí. Záleží jakou trasou a kam se vydáte. Trajekty jezdí i do Francie, Belgie nebo Holandska. Například z francouzského Calais do anglického Doveru vyráží trajekt i čtyřiadvacetkrát za den a plavba trvá hodinu a půl. Pokud byste chtěli z Anglie pokračovat dál do Irska, můžete se nalodit v Liverpoolu a v Dublinu budete za osm hodin. Trajekt jezdí třikrát denně. Více informací najdete na internetových stránkách http://www.aferry.cz/.

GPS navigace a trasy do GPS navigace ke stažení

Bez GPS navigace se do zahraničí s karavanem, raději nevydávejte. Zařízení vám totiž usnadní cestování. Vyberte si navíc takovou navigaci, do které můžete zadat i rozměry vozu. Na cestách tak předejdete zbytečným problémům.

Z internetu si pak do navigace můžete stáhnout trasu, na kterou se chcete vydat. Velký výběr najdete například na webových stránkách http://www.motoroute.cz/. Ke stažení je tam například Korsický okruh. Trasa začíná i končí v přístavu Bastia. Měří 992 kilometrů a vede převážně po malebném západním pobřeží a hornatým vnitrozemím. Pokud byste se rádi podívali do Skotska, stáhněte si okruh zaměřený právě na tuto zemi. Trasa začíná i končí v přístavu Dover, kam doplujete z Francie. Karavanem pojedete přes Anglii na sever a hlavním cílem bude samozřejmě prohlídka Skotska. Podíváte se například do Edinburghu, pojedete okolo skotských jezer včetně Loch Ness a Loch Lomond, minete pálenice whisky, kam se můžete zastavit na exkurzi a určitě vás dostane kopcovitá krajina a tamní farmy. Celá trasa měří téměř tři tisíce kilometrů. Abyste si ji užili, vyhraďte si pro ni nejlépe tři týdny.

Tipy na dovolenou

Nemůžete se rozhodnout, kam s karavanem, který si můžete zapůjčit, vyrazíte? Máme pro vás několik tipů oblíbených destinací.

Poznejte různorodost Alp

http://www.motoroute.cz/clanek/241-velky-alpsky-okruh.aspx

Norskem a Švédskem

http://www.jedu.cz/zajezdy/poznavaci/norskem-a-svedskem-v-obytnem-voze

Křížem krážem po Korsice

http://www.ecaravan.cz/karavanem-po-korsice

Trajektem do Řecka

http://www.ecaravan.cz/trajektem-do-recka

Velký okruh Rakouskem, Itálií a Německem

http://www.caravanholidays.cz/trasy/cz#Lyze3

Důležité je také vědět, kde můžete karavan zaparkovat, aniž byste riskovali pokutu. Na stránkách http://cs.camping.info/Startseite.aspx najdete výběr kempů po celé Evropě.

Objevujte České Švýcarsko

http://www.ecaravan.cz/objevujte-ceske-svycarsko

Na těchto stránkách http://www.katalog-kempu.cz/ se dozvíte, kde se můžete s kempem „usadit“ v Česku nebo na Slovensku.

maxcaravan-blog-banner